Historie vodního póla
Pro vznik vodního póla existují dvě teorie: Podle první vzniklo vodní pólo tak, že hráči seděli obkročmo na sudech (podle některých teorií měli hráči dokonce sudy pomalované, aby připomínaly koně) a posouvali míč pomocí pádla. Podobnost této hry s koňským pólem dala vzniknout názvu vodní pólo. Druhá teorie zasazuje vznik vodního póla do Anglie. Podle ní bylo vodní pólo vytvořeno pro divácké zatraktivnění plaveckých sportů. Plavečtí promotéři přišli v roce 1869 s myšlenkou uspořádat zápas ve „vodním fotbale“. Zpočátku měla hra jen málo pravidel a cílem bylo dát soupeři co nejvíce branek. Téměř se neřešily fauly, a tak se hra často podobala spíše řecko-římskému zápasu a v Anglii získala značnou popularitu. Pravděpodobné je, že jsou obě teorie správné a vodní pólo se vyvinulo spojením těchto sportů.
Mýty a fakta :-)
Je pravda, že je pólo jeden z nejtvrdších sportů?
Pólo je krásný a kontaktní sport, je při něm daleko méně zranění, než třeba při házené, se kterou bývá srovnáván. Pohyb ve vodě je zdravý, proto se dá pólo hrát až do vysokého věku.
Je pravda, že se hráči drží za plavky?
Držení za plavky je faul. Proto se držíme pouze, když se rozhodčí nedívá.
Musí nosit ženy dvoje plavky, aby nezůstaly nahé, když by se jim jedny roztrhly?
Ne, ženy mají speciální plavky, které vydrží, ale v minulosti to tak bylo.
Toleruje se ve vodním pólu neslušnost (slovní apod.)?
Oproti některým jiným hrám je vodní pólo velmi přísné v posuzování nerespektu k rozhodčím a ostatním hráčům (včetně spoluhráčů). Hráči se musí chovat slušně, nesmíme ani plácnout vzteky do vody.
Skáčou rozhodčí do vody a sledují fauly pod vodou?
Rozhodčí pískají ze břehu, jsou na každé straně jeden a strany si střídají. Na významných utkáních jsou ještě 2 čároví rozhodčí. Ve vodě se ocitají rozhodčí velmi výjimečně (když uklouznou nebo je tam někdo hodí).