O klubu

Čím se řídíme

Ve sportu hledáme nejen způsob, jak se udržovat zdraví a ve formě a jak dosahovat sportovních úspěchů. Velkou váhu klademe na týmovou soudržnost, budování charakteru a zejména vedení děti ke sportu, vzájemnému respektu a navazování přátelství na celý život. Díky rozmanitosti našich týmů si můžeme předávat zkušenosti a vzájemně se podporovat.

STEPP Praha se stal v r. 2019 univerzitním sportovním klubem a tím i členem České asociace univerzitního sportu (ČAUS). ČAUS je zájmové sportovní sdružení, jehož poslání je rozvoj a podpora akademického sportu. Stepp spojení sportu a vysokoškolského studia plně podporuje.

Níže představujeme výhody dostupné pro talentované hráče a hráčky vodního póla studující VŠ:

  • Možnost získat sportovní stipendium
  • Možnost stát se akademickým reprezentantem či reprezentantkou ČR
  • Možnost účastnit se univerziád a dalších mezinárodních akademických soutěží
  • Podpora vrcholových sportovců ve středisku Victoria VSC MŠMT v podobě  fyzioterapie, lékařské péče, kondičních tréninků apod.

Status univerzitního klubu přináší klubu i členům další  benefity jako jsou:

  • Možnost pořádat akademické mistrovství ČR
  • Finanční zajištění akademického mistrovství ze strany ČAUS
  • Příspěvek na každého člena klubu studujícího VŠ

Muži
Osmdesátky s Teslou (před Steppem)
S čepičkami bez chráničů uší, s koženým míčem a s rozhodčími s praporky. Takto bojoval v osmdesátých letech ve federální lize v barvách TJ Tesly Žižkov budoucí základ ligového týmu Steppu Prahu. V Praze existovalo před rokem 1989 šest vodnopólových klubů. Vyjma SK Slávia všechny svou činnost v devadesátých letech ukončily.
 
Bylo nás pět (těsně před Steppem)
Na konci roku 1990 pět posledních, spoluhráči, trenéry, vedením a sociálními jistotami opuštěných, vodnopólových nadšenců zaniklé Tesly dalo hlavy dohromady a zrodila se myšlenka o novém klubu vodního póla. Našimi vizionáři byli Jarda Reitinger, Josef Purš, Jan Hejda, Tomáš Růžička a Tomáš Hlinka.
 
 1970 stary stepp cb
 
 
Hoď a plav (1992-2005)
Klub vodního póla Stepp Praha byl založen 10.2.1992 a ve své první sezóně přihlásil do soutěží ČSVP jeden mužský tým. Ten tvořili bývalí hráči Tesly, Bohemians a později se přidali hráči Vysokých škol Praha. Muži Steppu se strategií „Hoď a plav“ strávili devadesátá léta převážně na předních příčkách druhé ligy, na přelomu tisíciletí nahlédli do první ligy, aby se pak až do roku 2005 připravovali opět v druhé lize na budoucí vzestup.
 
Muži B, máme druhý mužský tým (1999 a dále)
Od roku 1999 staví Stepp Praha v české lize dva mužské týmy. Muži B se zapojili do třetí ligy a setrvali v ní až do roku 2008 s výjimkou sezóny 2002/2003, kdy se podívali o jednu ligu výše. Od roku 2008 až doposud hraje mužský B tým ligu druhou. V roce 2019 tuto soutěž vyhrál.
 
Sklízíme první úspěchy (2005-2010)
V roce 2005 se muži Steppu Praha „A“ s jistotou usídlili v první lize. Vyjma první sezóny, kdy skončili čtvrtí, se několik dalších let natahovali ve finále po vysněném titulu. Kromě české ligy ochutnávali muži úspěchy na dalších kolbištích – vyhráli Český pohár, účastnili se Československého poháru a prestižní klubové soutěže Evropa LEN Trophy, umísťovali se v žebříčku nejlepších střelců či v nejlepších sedmičkách.
 
Zdar v zahraničním angažmá (2010–2018)
V roce 2010, po sporech s ČSVP ohledně působení cizinců v našich řadách, opustil na čas mužský A tým českou ligu a vrhl se jako první český tým do zahraničních soutěží. S velkým úspěchem se zapojil do Východoněmeckého poháru a německé 2. ligy (skupina Východ). Jak ve 2. německé lize, tak ve Východoněmeckém poháru získali muži několik titulů a pravidelně stáli na stupních vítězů.
 
Zlatá šňůra v Českém poháru (2014-2018)
V roce 2014 se po pěti sezónách Stepp muži A opět účastnili Českého poháru a opět, jako naposledy v roce 2009, vyhráli. Titul posléze obhájili v dalších čtyřech letech – 2015, 2016, 2017, 2018.
 
Mistři, mistři, mistři (2016 a dále)
Mužské áčko se znovu zapojilo do české 1. ligy v roce 2016 a od té doby neopustilo stupně vítězů. V roce 2019 pak muži nejvyšší českou ligu vyhráli. Stali se Mistry České republiky a získali tak vytoužený titul na domácí půdě.
 
Ženy
 

Na holičkách (1994, zrušení USK)
Klub vodního póla USK Praha, který jako jediný v Praze na začátku devadesátých let stavěl ženský tým, ukončil činnost víceméně ze dne na den. Po několika letech se tak opakuje historie, tentokráte v ženské kategorii. Stepp poskytuje zázemí klubem opuštěným hráčkám a přihlašuje je do soutěže pod svými křídly.

Počátky, start dobrý (1994-1997)
Ženský tým začal ve Steppu působit dva roky po založení oddílu. Kostru týmu tvořili hráčky zrušeného USK. Hned v první sezóně dosáhly ženy na bronzové medaile v1. lize žen, které obhájily i v následujícím ročníku.

Není důležité vyhrát, ale dobře vypadat (1997-2003)
Toto období bez medailí výtečně charakterizuje slogan výše, které ženy Steppu doprovázel. Byla to krásná doba utužování přátelství, čas radosti, smíchu a tančení, éra společných lyžovaček, volejbalu a sjíždění řek. Ženy podávaly neskutečné výkony, byly schopny protancovat se nocí až do ligového zápasu 😊. Sport byl radost a důvod se potkat.

 

SteppM 2003
 

Plamenometom (2003-2010)
Holkám skončila legrace a začalo se trénovat. Plavat a plavat. Tým přebírá Igor Procházka. Jeho legendární výrok při koučování: „Pozabíjal bych jich všetkých! Plamenometom!“ vystihuje nepatrnou změnu v přístupu. Úsilí trenéra i hráček brzy přineslo výsledky a ženy hned v sezóně 2003/2004 vybojovaly druhé místo. Od té doby si každoročně udržují medailové pozice.

Stepp staví dva ženské týmy (2010-2018)
V letech 2010 až 2018 přihlašuje Stepp Praha do 1.ligy dva vyrovnané ženské týmy. Do hry se vrací po splnění mateřských povinností první ženská generace Steppu v týmu „M“ (matky). Mladá generace mileniálek pak tvoří tým „A“. Každý rok alespoň jedno z družstev přináší domů medaili, v některých sezónách dokonce dvě. Tým A měl několikrát dobře našlápnuto na titul, ve finále se mu však nedařilo.

Úkol zní jasně (2018 a dále)
V září 2018 byly oba týmy spojeny v jeden, který Stepp dále reprezentuje v 1. lize. Stále nedosaženým cílem ženského družstva je získat nejcennější trofej. Hned napoprvé po sloučení ženy o titul sveřepě bojovaly celou sezónu, a to až do posledního zápasu, který rozhodl pro AJ Fezko Strakonice. Druhou pozici obhájily i v následujícím roce 2020.

Mistryně světa (2016-2018)
Vyjma 1. ligy žen se od roku 2016 účastní ženy starší generace Mistrovství světa a Evropy v kategorii Masters. Páteř Masters týmu tvoří ženy Steppu M, doplňují je aktivní starší hráčky z dalších českých oddílů. Poprvé ochutnaly Masters evropský šampionát v chorvatské Rijece. V roce 2017 pak vybojovaly titul mistryň světa 35+ na MS Masters v Budapešti, o rok později titul mistryň Evropy na ME ve slovinské Kranji, kde neprohrály jediný zápas.

Poslali je tam (2019)
Téměř guerillovou crowdfundingovou kampaní „Pošlete nás tam“ na platformě Hithit zahájily Ženy M tažení za obhajobou titulu mistryň světa na MS Masters v Koreji 2019. Kampaň skončila na výbornou, fanoušci naše veteránky svými prostředky poslali tam, kam toužily. Z korejského Gwangju si ženy 40+ dovezly nakonec „jen“ stříbro.